Jak prodávat členskou sekci přes FAPI

Vedle ebooku je uzavřená členská sekce na webu další velmi oblíbenou formou info-produktu. Členská sekce vám umožňuje zpřístupnit vybrané stránky, články, komentáře a soubory pouze registrovaným uživatelům. Je proto ideální například pro realizaci on-line vzdělávacích kurzů, nicméně její využití je mnohem širší.

V současné době nejpoužívanější platformou pro vytvoření a správu členských sekcí je redakční systém WordPress a k němu vytvořené pluginy, kterých je několik desítek, nicméně ne všechny jsou stoprocentně spolehlivé.

Jedním z nástrojů, které fungují v prostředí redakčního systému WordPress a které dokáží pracovat s členskými sekcemi, je aplikace pro snadnou tvorbu webových stránek MioWeb. Následující obrázek přihlašovacího formuláře je právě z MioWebu.

Automatické založení uživatele v členské sekci MioWebu

Hlavním přínosem FAPI je obecně automatizace celého prodejního procesu. Při prodeji přístupu do členské sekce se to konkrétně projevuje tak, že po zaplacení faktury se v členské sekci automaticky založí nový uživatel na základě údajů vyplněných v objednávce. Ihned po založení nového uživatele se na zadanou e-mailovou adresu zašlou přístupové údaje do členské sekce. Zákazník tedy získává přístup do členské sekce doslova během několika okamžiků po zaplacení.

Založení nového uživatele v členské sekci se technicky realizuje spuštěním programového skriptu po zaplacení objednávky. Pro automatické založení uživatele v členské sekci je potřeba v prodejním formuláři vytvořit akci, která po zaplacení objednávky spustí programový skript, jímž se uživatel založí. Potřebné nastavení spočívá ve dvou krocích:

  1. získání adresy programového skriptu z MioWebu,
  2. nastavení akce ve FAPI.

Skript pro založení uživatele v členské sekci MioWebu je možné spouštět pouze z účtu FAPI, který je s daným MioWebem propojen. Návod na propojení MioWebu s FAPI najdete v článku nápovědy Propojení s FAPI - nástrojem na online prodej a fakturaci.

1. Získání adresy skriptu z MioWebu

Adresu skriptu pro založení nového uživatele v příslušné členské sekci najdete v administračním rozhraní MioWebu v nabídce Členská sekce - Správa členských sekcí - Notifikace FAPI.

2. Nastavení akce ve FAPI

Akci pro založení uživatele v členské sekci nastavte v prodejním formuláři FAPI na záložce Akce. Adresu skriptu z MioWebu vložte do pole pro URL adresu programového skriptu.

Nepoužíváte MioWeb?

Založení nového uživatele v členské sekci můžete automatizovat i v případě, že nepoužíváte MioWeb. Celý proces probíhá obdobně jako u MioWebu jen s tím rozdílem, že v nastavení akce použijete vlastní programový skript, který bude přizpůsoben na míru vašim potřebám a vašemu technickému řešení.

Pro redakční systém WordPress můžete využít vzorový skript clenove.php, který používáme pro starší verzi MioWebu. Skript je však třeba upravit pro vaše specifické podmínky. Stáhnout si jej můžete zde (a to včetně knihovny FAPIClient.php nezbytné pro jeho správnou funkčnost).

Ve skriptu pro propojení s FAPI je potřeba místo hesla zadat API klíč, který vygenerujete ve FAPI pomocí tlačítka Nový API klíč v nabídce Můj účet - API klíče.